Šachbox. Sport těla i ducha
Tento jedinečný sport, jak již můžeme slyšet z názvu, kombinuje dva naprosto rozdílné sporty. Šach a box. Ultimátní kombinace, vyžadující silné tělo a bystrou mysl. Jelikož, proto abyste v tomto sportu uspěli, musíte být jednak dost silní, natolik abyste dokázali ustát zápas v boxu a zároveň dost chytří a nedostali šach mat hned na začátku partie šachů.
A jak vlastně probíhá takový zápas šachboxu?
Zápas sestává z jedenácti kol, každé trvá tři minuty. Střídají se kola šachu a boxu, mezi nimiž je minutová přestávka. Začíná se šachovým kolem, zrovna tak i končí. Během šachu musí být soupeři opatrní jednak na to, aby partii neprohráli, ale i na časový limit. Šachy se hrají dohromady 18 minut, což znamená 9 minut na hráče.
Zápas může skončit následujícími způsoby:
· Knockoutem (Box)
· Technický knockout (Box)
· Šachmat (Šachy)
· Překročením časového limitu (Šachy)
Nebo také pokud se jeden ze soupeřů vzdá, rovněž rozhodčí může zápas předčasně ukončit. V případě, že ani po všech jedenácti kolech není jasný vítěz, vítězí ten, kdo získal nejvíce bodů v boxu. Pokud budou i v tomto případě počty bodů stejné, vítězí hráč s černými figurkami, k takové situaci však v praxi ještě nikdy nedošlo.
Šachbox se dělí do kategorií:
Muži:
· Lehká
· Střední
· Polotěžká
· Těžká
Ženy se dělí stejně:
· Lehká
· Střední
· Polotěžká
· Těžká
Původ a vznik šachboxu:
První zmínka o tomto sportu se objevila ve scifi komiksu Chladný rovník od Enkiho Bilala. Této myšlenky se chopil Iepe Rubingh, který z toho vytvořil plnohodnotný sport s pevně danými pravidly.
Mistři síly a rozumu:
· Iepe Rubingh – Nizozemí – střední kategorie
· Frank Stoldt – Německo – polotěžká k.
· Nikolay Sazhin – Rusko – polotěžká k.
· Leonid Chernobaev – Bělorusko – polotěžká k.
· Tihomir Dovramadjiev – Bulharsko – polotěžká k.
· Gianluca Sirci – Itálie – těžká k.
· Sven Rooch – Německo – střední k.