Rybaření na mimopstruhových vodách
Někteří lidé koníčku jako je právě rybaření nerozumí. Nechápou, co je na sezení a civění do vody zábavného a koho by bavilo celý den strávit čekáním na úlovek, který se dost možná ani nedostaví? Rybáři to ale vidí úplně jinak.
Ticho, klid, souznění s přírodou a uvolnění. Tyto pocity a mnohé další prožívají všichni rybáři, kteří se vydávají na lov. Rybníky a řeky šumí své písně v tom božském tichu a mezi tím vším sedí na rybářské židličce člověk, který je plný očekávání a trpělivosti, protože čeká, co uloví.
Rybařit se může na vodách pstruhových anebo na vodách mimopstruhových.
Ať padne volba na jakékoliv vody, je třeba mít na paměti, že prvním krokem je zřízení si rybářské povolenky. Tu dostane kdokoliv, kdo splní rybářské zkoušky, které se skládají z vědomostního testu zaměřeného na ryby a na poznávačku druhů ryb.
Jakmile máte povolenku hotovou a vybrali jste si ji na mimopstruhové vody, můžete s pruty, navijáky a dalším rybářským příslušenstvím vyrazit kamkoliv na stojaté vody jako jsou rybníky, přehrady, jezera a další. Pruty si sebou můžete vzít 2.
Omezeno je množství sebraných kusů ryb. Za celý rok si domů můžete vzít celkem 40 ryb, měsíčně 10 a za jeden den maximálně 2 ryby do 6 kil. Dávejte si pozor na nejrůznější předpisy. V některých revírech jsou kupříkladu kapři omezeni na horní míru 70 cm, což znamená, že kterýkoliv úlovek kapra, který překročí tuto míru, je třeba pustit zpátky do vody.
Chytání je možno různými technikami. Můžete rybařit například na těžko, na plavanou, na splávek a dalšími.
Jelikož se pohybujeme v oblasti stojatých vod, je pak jasné, že se zde vyskytují jinačí ryby, než které bychom našli třeba v řekách.
Ryby, které rybáři chytají na mimopstruhových vodách:
· Kapři
· Okouni
· Štiky
· Candáti
· Úhoři
· Karasi
· Amuři
· Líni
· Lipani
· A další…