Potřeby pro jezdce
Je docela dobře možné, že to bylo lepší i pro zvířata samotná, a vymoženosti bělochů jim byly spíše proti srsti. Často se lze dočíst, že zkrotit koně a vyjet na něm lze lépe jen tak, bez uzdy a sedla. Ostatně, divocí koně se plašili už jen při pokusu jim uzdu či sedlo nasadit.
Jenže člověk je zde od toho, aby si dělal vše složitější a pokud možno dražší. Takže všichni hovoří o tom, že na koně sedlo a další věci patří. Jistě, pro ty naše je to povinností, jsou uvyklí a nevadí jim to. Na divokého mustanga bych to ovšem nezkoušel. Nota bene, že už vlastně asi dávno nejsou.
Nuže, chce-li si člověk pořídil pro koníka a sebe sedlo, nemůže přijít do obchodu jen tak, a prostě si jej koupit. I když jsou zde odborníci, kteří poradí. Přece jen je dobré znát a vědět alespoň pár základních pojmů. Několik si jich namátkou vybereme. A protože jsme Češi, tak Česky.
- Vidlice
- posedlí
- hruška
- bočnice
- řemen
- sedátko
- třmen
Ano, znalci poznali jeden název, který je do seznamu vpašován úmyslně a nepatří tam. „Neznalci“ mohou hádat. Na konci článku se dozví, který výraz to je.
Bočnice se pak dále dělí na malou a velkou, vidlice na zadní a přední, a tak můžeme pokračovat s dalšími věcmi.
Celkově nutno vědět, že westernové sedlo je poněkud jiné než sedlo pro závodního jezdce nebo anglickou lady.
Sedlo amerických kovbojů bývá těžší a masívnější, ale také hezčí a většinou i porůznu zdobené. Podle svého majitele. Některá sedla mají nedozírnou cenu.
Na některá mohly být ještě přidány sedlové brašny, do kterých pak majitel sedla uložil všechny své věci, tedy myšleno tím ty, které potřeboval na delší cestu.
Nu a nyní je čas osvětlit, které slovo je v seznamu navíc. Ti, kteří tipovali hrušku jsou naprosto vedle. Tato součást skutečně na sedle je a je umístěna vpředu před jezdcem. Vymyšlená součást je sedátko, to může být leda tak na trojkolce nebo bicyklu.