Lezoucí kompostér
Jsou živočichové, které rozhodně nikdo nepřehlédne. Ať už je to z důvodu jejich
a) velikosti – kráva na pastvě
b) hlučnosti – vrána, sedící na stromě u Vašeho domu
c) kráse – motýl, vznášející se nad záhonem růží
d) nesympatičnosti – krtek, který znehodnotil Váš anglický trávník.
Jsou ale příslušníci říše zvířat, kteří tu s námi žijí a my je ani moc nevnímáme.Mezi ně patří žížala. A přitom, nebýt jí, tak by se nám na té zahrádce příliš nedařilo.
· To ona dělá spoustu práce za nás.
· Tím, že vytváří chodbičky a malé tunely, provzdušňuje půdu.
· Další její záslužnou prací je výroba hnojiva.
– Ona totiž funguje tak trochu jako kompostér. Cestou pojídá zetlelé listí a zbytky uhynulých živočichů. Určitě jste si všimli malých kopečků na záhonech nebo i na cestách. To je potrava, kterou žížala nestrávila a vytvořila z ní právě ten kompost. Za několik let dokáže tohoto hnojiva vytvořit několik kilogramů.
Beru opasek a prchám
Obdivuhodná je její regenerační schopnost.Umí své tělo rozdělit na dvě části. Pokud se to podaří, tak jak má, zadní část jí opět doroste. A kde má vlastně žížala tu přední část neboli hlavu? Přední část je většinou od opasku ta kratší. Zadní část bývá delší a vzadu zploštělá.
Žížal je na světě neuvěřitelných pět a půl tisíce druhů.Nevyskytuje se pouze v pouštních a polárních oblastech. Můžeme narazit na dvoucentimetrového trpaslíka a můžeme potkat i třímetrového obra.
V našich podmínkách žijí tři druhy.
· Žížala obecná– také se jí říká rousnice
· Žížala hnojní– žije ve velmi vlhkém prostředí, v kompostu, hnoji nebo zamokřených lesích.
· Žížala hlubinná– vyhledává sprašové půdy. Z tohoto důvodu jí vyhovuje oblast Pálavy.
Buďme rádi, když vidíme tyto pracanty na svých zahradách. Vždyť to nemají vůbec jednoduché. Stačí, když přiletí kos, nebo se nedopatřením prohrabe ke krtčímu tunelu a je s ní amen.