Jak předejít pokutě při kontrole.
Jistě, nutnost brát sebou některé doklady již možná není aktuální, ale ne každý úředník je o tom zpraven a ne všichni jsou tolerantní a chápaví. Vzhledem k tomu, že jsou často placeni od kusu, tedy kolik vyberou peněz, takové prémie dostanou, musíme být stále obezřetní a o krok dopředu.
Je samozřejmě rozdíl, zda prodáváme zeleninu, užitkové nádobí, nebo nějaké dekorativní předměty.
Obecně však platí.
• Všichni musí mít stánek označený jménem a příjmením, na ceduli by nemělo chybět ani IČO, bydliště a telefon. Ten není povinný, ale slouží pořadatelům například k sehnání vaší osoby, když třeba špatně parkujete a podobně. Doporučuji si tuto ceduli zhotovit sám, na čtvrtce a nechat laminovat. Stojí to pár korun a vypadá to lépe. Taky samozřejmě déle vydrží. Písmo volte co největší, aby kontrolor i zákazník hned věděl, o co jde. Můžeme doplnit i údaji jako například „ruční výroba“ nebo „zboží je užitkové, s atestem. Věřte, že i to vám zvýší prodej.
• Cenovky. Velice důležitý prvek. Je třeba mít označené všechny výrobky, není nutno však každý kus označit štítkem, stačí mít cenovou například před řadou stejně drahých výrobků. Musí být však zcela jednoznačně jasné, kolik co stojí. My máme cenovky keramické, deštěm a dalšími povětrnostními vlivy nezničitelné. Také neuletí, když je vítr (křepická keramika – zajímavosti).
• Prodáváte-li zboží užitkového charakteru, nesmíte nikdy zapomenout PROHLÁŠENÍ O SHODĚ. Pokud jej ještě nemáte, opište formulář z internetu a doplňte vlastními údaji. Tyto by měly být podloženy dokumenty, které uchováváte doma. Například různé atesty, hygienické rozbory a doklady od dodavatelů. Sebou vozíte je PROHLÁŠENÍ. Musí být označeno datem, které by nemělo být starší než půl roku, místem a podpisem.
• A samozřejmě podklady od pronajímatele místa či stánku.
• Živnostenský list a občanský průkaz.
• A to je vše. Stačí nasadit úsměv a jít prodávat.