Domácí násilí
Domácí násilí je velmi častý jev v mnoha domácnostech. Nejedná se přitom rozhodně jen o násilí páchané muži na ženách. Oběťmi domácího násilí jsou
- ženy
- muži
- senioři
- děti
- hendikepovaní
Nejčastější obětí je žena
Nicméně nejčastější obětí je žena. Jedná se o velmi krutou záležitost, protožepachatelem je nejbližší osoba, kterou je partner. Pokud mají partneři děti, situace je o to vážnější, že děti se automaticky stávají taktéž obětí. Už to, že domácímu násilí musí přihlížet je pro jejich vývoj velmi traumatizující. Navíc svědkové domácího násilí se v budoucnu stávají sami buď oběťmi domácího násilí, nebo naopak agresory.
Domácí násilí má několik podob.
- Psychické – každá oběť Vám dá za pravdu v tom, že psychické týrání je horší než to fyzické.
- Fyzické– rány, ohrožování nožem, poutání. Muž dokáže ohrozit nejen zdraví, ale i život ženy
- Ekonomické násilí– muž nedává ženě žádné peníze, nutí ji přepsat na něj veškerý majetek
- Sociální násilí– muž zakazuje ženě kontakty jako například kontakt s rodinou, přáteli, mnozí muži dokonce zakazují ženě chodit do zaměstnání.
Domácí násilí je trestný čin a každý, kdo ví o trestném činu má ohlašovací povinnost. Pokud máte strach jít přímo na policii, existuje celá síťintervenčních center, jejichž posláním je pomáhat obětem domácího násilí. Seznam intervenčních center naleznete na internetu.
Na intervenční centra se obracejí nejen oběti, ale velmi často blízcí lidé, kteří chtějí oběti pomoci a neví, jakým způsobem by to měli udělat. Mnoho obětí se bojí vyhledat pomoc intervenčního centra z obavy, že se to agresor nějak dozví. Z tohoto důvodu je možné tyto služby vyhledat anonymně.
V současné době je celá řada velmi efektivních opatření, které hodně pomáhají oběti. Nejvýznamnější je napříkladinstitut vykázání. Podstatou je, že agresor může být na deset dní vykázaný ze společné domácnosti. Vykázání je ovšem možné prodloužit.