Dobrou noc!
Někdy máme s dobrým usínáním a klidným spánkem problém. Často se to stává ženám ve věku kolem padesáti let. To se blíží nebo už probíhá menopauza (tzv. přechod). A přináší často nějaký ten nepříjemný zdravotní problém související s poklesem hormonů progesteronu a estrogenu. Jedním z takových obtěžujících stavů bývá nepříjemné noční pocení (tzv. návaly horka). Samozřejmě pak se vzbudíme, často i několikrát za noc. A je po klidném a dostatečném odpočinku, který tak moc potřebujeme! Dá se s tím bojovat? Několik osvědčených tipů přinášíme.
Volné oblečení z přírodního materiálu
Na spaní vždy oblékáme volné pyžamo či košilku. Střih musí být takový, aby nás „noční úbor“ nikde neškrtil, netísnil. Nejvhodnějším materiálem je bavlna, která zajišťuje dostatečné odvádění vlhkosti, přičemž zároveň udržuje teplo.
Chladná ložnice a zelení pomocníci
Chladnější klima v ložnici vždy k dobrému spánku pomáhá. V zimním období méně topíme a více větráme. V létě je zajištění chladného prostředí těžší. Pokud nemáme nebo nesnášíme klimatizaci, může pomoci alespoň vhodný ventilátor, který teplým vzduchem „pohne“. K zajištění vhodné vlhkosti pak můžeme použít odpařovač nebo zvlhčovač. Ovzduší v místnosti mohou značně vylepšit i některé druhy pokojových rostlin. Zbavují vzduch škodlivin a zvlhčují ho. Do ložnice je vhodný například fíkus Benjamin, tchýnin jazyk, břečťan, šplhavice zlatá, aloe vera či jasmín (ten navíc krásně jemně voní, jeho vůně působí relaxačně, není vtíravá).
Pozor na ostrá jídla a alkohol
Dobrému usínání a spánku samozřejmě prospívá pravidelné a zdravé stravování. Nepřejídáme se (a už vůbec ne večer). To platí pro všechny věkové kategorie. Ženy v období menopauzy by si měly dát pozor na některé potraviny. Ty pikantnější hodně omezit, protože zhoršují návaly horka. Také není vhodné dávat si často pro dobré usínání nějakou tu sklenku alkoholu. Usneme sice rychleji, ale narušuje se nám přirozený spánkový cyklus. Často se pak v průběhu noci budíme.