Co byste měli vědět o chovu burunduka pískovaného
Dospělé zvíře váží přibližně 50-120g a dosahuje délky až 25cm, přičemž podstatnou část tvoří jeho ocas. Ve volné přírodě se dožívají přibližně 7 let, ale v péči člověka mohou žít i déle.
Burunduk je aktivní především ve dne, který téměř celý tráví shromažďováním potravy. Je velmi živý a zvědavý. Pokud bude zvířátko od mala dostávat krmení z ruky, rychle se ochočí a nechá se pohladit. S mazlením u něj ale příliš nepočítejte.
Jak by měl vypadat příbytek
Veverka potřebuje klec o velikosti minimálně půl metru čtverečního a na výšku alespoň metr a půl. Rozteč mezi mřížkami v kleci může být maximálně 1,5 cm, aby se veverka neprotáhla z klece ven. Je vhodné do klece umístit větvičky nebo provazy, neboť burunduci velmi rádi skáčou. Pokud jim nedopřejete takovouto zábavu, může u nich dojít k poruchám chování.
Do klece musíte dále pořídit boudičku na spaní, podestýlku, pítko a mističku na krmení
Jako podestýlku pořiďte například směs pro menší hlodavce, která dobře saje moč a pohlcuje pachy dále můžete zakoupit piliny nebo třeba rašelinu. Počítejte s tím, že kolem klece bude často nepořádek, protože veverka stelivo pravděpodobně rozhází ocasem.
Podestýlka se mění přibližně jednou za 14 dní, ale některým čistotným zvířátkům vydrží i dva měsíce, než začne zapáchat. Denně ale musíte vybírat z klece trus a moc, které jsou nejčastěji v rozích. Pokud zvíře chodí stále do jednoho rohu, můžete mu zakoupit záchod pro hlodavce.
Ochočení
Nejlépe je začít s ochočováním již druhý den po příchodu veverky domu. Naučte se pevný hmat, abyste veverku vyndali z klece a drželi ji přitom za celé tělíčko. Není třeba, abyste veverku drželi nějak pevně, za prvé to veverky nemají rády a mohly by vás kousnout a za druhé to většinou není nutné, protože obvykle nemají v úmyslu utéct. Nikdy veverku nechytejte za ocas, mohli byste jí vážně ublížit! Důležité je, aby se zvíře vaší ruky nebálo.
Krmení
V obchodě si můžete zakoupit směs určenou přímo pro veverky nebo si pořídit nějakou pro hlodavce. Podstatné je, že taková směs nesmí obsahovat mandle. Pro veverky jsou jedovaté. Jako pamlsek můžete veverce dávat burské či vlašské oříšky a pokud jí chcete jídelníček obohatit, dejte jí třeba šípek či ovoce. Zvířátko jí téměř všechny druhy ovoce. Co se týče živočišné stravy, můžete občas zařadit moučné červy, ale nesmíte to s jejich množstvím přehánět, neboť jsou tuční.
Vodu musí mít burunduci neustále k dispozici. Pravidelně jí vyměňujte, aby byla čerstvá.
Až poprvé nasypete krmení, budete se zřejmě divit, kam se tak rychle podělo. Nebojte se, veverka ho všechno nesnědla, ale poschovávala po kleci a v domečku.
Tip: Veverku můžete pustit volně do místnosti, ale je třeba, aby měla vztah ke své kleci a byla pokud možno ochočená. Musíte jí zařídit naprosto bezpečné prostředí a ujistit se, že nemůže narazit na cokoliv, co by ji mohlo ublížit. Veškeré instrukce by vám měl předat váš zvěrolékař.