Stavbaři ke své profesi potřebují štětovnici
Stavbaři se někdy potýkají se složitými situacemi, a kdo nestudoval takto zaměřený obor, možná si ani nedovede představit, s čím vším se v něm studenti setkají.
Jak byste to vyřešili vy
Kdybyste ve stavební profesi dostali zadání vyřešit oddělení stavebního prostoru od okolního terénu, jak k byste postupovali? Pravděpodobně by vás zpočátku napadlo, že bude zapotřebí nejprve nějak zajistit terén proti sesuvu, aby se stavební jáma nezasypala, a teprve pak byste řešili odebírání skrývky a odhalování stavebního prostoru. Situaci by měli možná snazší ti, co někdy pekli vánoční cukroví, a vykrajovali těsto ocelovými formičkami, na podobném principu se totiž řeší i toto.
V praxi se to provádí tak, že se do země zasune pomocí hydraulického mechanismu ocelový plech, jeho jednotlivé části se spojí v delší řetěz, který v půdorysu připomíná široké zuby. Ovšem nenechte se mást formičkami na cukroví, tento plech je silnostěnný, o síle materiálu cca 10 mm, a bez hydraulického stroje by toto vůbec nebylo možné realizovat.
Plech se po zasunutí zčásti obnaží, aby bylo možno mít přístup do stavební jámy, a ta se pak díky plechu nesesouvá ani nezasypává. Tyto plechy se odborně nazývají štětovnicemi a jsou to již mnoho desítek let rozšířená řešení u pozemních i vodních staveb, jako jsou například mosty, lávky, říční jezy, říční navigace a všechny další typy staveb, kde je zapotřebí oddělit dočasně vodní prostředí od stavební činnosti, případně suchozemské, které by u výstavby překáželo.
S ocelovými štětovnicemi https://www.mtz-servis.cz/inpage/stetovnice/ jste se také mohli setkat pod názvem „larseny“ a tento výraz je velmi znám mezi zkušenými vodáky. Larseny se využívají při rekonstrukcích a výstavbách jezů na našich řekách zcela běžně a slouží buď jako zábrana před průnikem vody do stavební jámy, anebo se larseny vkládají do tělesa jezu, aby jeho konstrukci více zpevnily.