Zdravotní pojištění pro podnikatele a živnostníky v roce 2017
Pojďme se tedy podívat, že se v roce 2017 opět zvýšily odvody nejen na sociálním pojištění, ale také na zdravotním pojištění. Zdravotní pojišťovny také mění čísla účtu. Shrneme si tedy pravidla a hlavní novinky v roce 2017 ve věci zdravotního pojištění pro podnikatele a živnostníky.
Platby
Měsíční zálohy je potřeba vždy platit vlastní zdravotní pojišťovně a to vždy nejpozději do osmého dne v měsíci následujícím po měsíci, za který právě platíte. Tedy se platí zpětně. Na příkladu uvedeme, že pokud se chystáte zaplatit zdravotní pojištění za měsíc červen, musíte ho zaplatit nejpozději do osmého července daného roku.
Ten, jenž spadá do kategorie podnikajících na hlavní činnost, musí platit opět alespoň minimální zálohy a to i v případě, že jste prokázali za minulý kalendářní rok ztráty z podnikání.
Pozor na to, že od roku 2017 jsou změněny všechny čísla účtu pojišťoven v souladu s novelou a účty jsou nově vedeny u České národní banky.
Výše záloh – hlavní činnost
Tato výše se živnostníkům a podnikatelům vyměří za zisk z předchozího účetního období. Tento základ se spočítá tak, že se vezme polovina zisku všech příjmů z podnikání a odečtou se výdaje. To vše je uvedeno v daňovém přiznání. Sazba zdravotního pojištění je tedy 13,5 % z tohoto základu. Nicméně záloha nikdy nebude nižší než je minimální výše vyměřeného základu podle Ministerstva práce a sociálních věcí. To je stejné jako u sociálního pojištění. Pro rok 2017 je tedy minimální vyměřovací základ 14.116,- Kč měsíčně, což znamená, že minimální měsíční záloha činí 1.906,- Kč. Za rok tedy opět zaplatíme minimálně téměř o tisíc korun více na zdravotním pojištění.
Výše záloh – vedlejší činnost
Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost třeba při zaměstnání nebo při studiu či na mateřské, zálohy na zdravotní pojištění platit nemusíte minimálně v prvním roce a poté platíte podle skutečně dosažených zisků z předešlého roku.
Stejně jako u sociálního pojištění i zde platí, že zaplaceného zálohy, které neodpovídají ziskům v daném roce musí být po podání přehledu doplaceny či vám naopak přeplatek vrátí pojišťovna.