Nákupy z asijských e-shopů
Mnoho spotřebitelů nakupuje přes internet v zahraničí s vidinou levnějšího či kvalitnějšího zboží. Spotřebitel si tam také může vyhlídnout produkt, který není v tuzemsku běžně dostupný. Trend nakupování produktů přes internet je každým rokem stále stoupající. Avšak opravdu se takový nákup vyplatí? Jsou s nákupem spojená nějaká rizika?
1. Kvalita zboží
Kvalita zboží, které vám dorazí, s porovnáním kvality zboží na přiloženém obrázku v e-shopu se může diametrálně lišit. Proto je třeba vždy brát kvalitu použitých materiálů s rezervou. Jednoduchým návodem, jak předejít zklamání, je číst recenze ostatních kupujících. Často v recenzích u produktu naleznete také reálné fotky zboží. Jelikož se v asijských e-shopech většinou nachází velké množství prodávajících, jsou recenze jedinou zpětnou vazbou, kterou máte.
2. Rozměry a barva
Pokud produkt posuzujete na základě fotografie, jeho rozměry a barva mohou být zkreslené. Mnohdy se právě u oblečení stává, že konfekční velikost či barva neodpovídá. Pokud si nejste jisti, ve většině případů bývá součástí nabídky také tabulka velikostí, kde jsou jednotlivým konfekčním velikostem přiřazeny konkrétní velikosti v centimetrech či palcích. Barvu oblečení či výrobku můžete opět prostudovat v recenzích produktu, avšak i zde záleží na mnoha podmínkách (světlo, kvalita fotoaparátu…), za kterých kupující produkt fotografoval.
3. Platební metody
I když má mnoho spotřebitelů z odchozí platby do zahraničí odůvodněné obavy, je to velmi jednoduché. Nejjednodušší metoda je platba kreditní kartou. Pro tento způsob platby musíte mít aktivovanou možnost platit kartou do zahraničí ve svém internetovém bankovnictví. Zde si také jednoduše nastavíte limit pro tyto platby, který je dobré mít nastaven zejména z bezpečnostních důvodů, aby platbu kartou nezneužil někdo jiný. Pak už zbývá jediné – zadat typ karty, její číslo, datum vypršení platnosti karty a třímístný bezpečnostní kód, který naleznete na zadní straně vaší kreditní karty. Samozřejmě lze zboží také uhradit bankovním převodem a jinými platebními metodami (PayPal, WebMoney, Western Union a další), avšak tyto metody nejsou příliš doporučovány kvůli své nepřehlednosti či vysokým poplatkům za převod peněz.
4. Clo, DPH a poštovné
Zboží z asijských e-shopů bývá nakupováno zejména pro svou nízkou cenu v porovnání s běžnými cenami na trhu. Aby se vám nákup zbytečně neprodražil, je důležité sledovat hodnotu balíčku, který vám má dorazit. Skutečnost, jestli budete platit clo nebo DPH (daň z přidané hodnoty) se totiž odvíjí právě od ceny produktu. V současnosti platí, pokud je hodnota zboží nižší než 22 Euro, neplatíte clo ani DPH. Pokud je hodnota vyšší, platíte daň z přidané hodnoty, která nyní činí 21 %. Může se stát, že balíček má vyšší hodnotu než 150 Euro, a v tomto případě již platíte daň i clo. Poštovné vždy bývá uvedeno u každého konkrétního produktu, avšak většina zboží bývá označeno jako Free Shipping, což v překladu znamená, že máte poštovné zdarma.
Pokud se budete při online nakupování řídit těmito radami a budete se mít na pozoru, určitě získáte své zboží v odpovídající kvalitě a za odpovídající cenu.