Online nakupování bezpečně
E-shopy jsou na vzrůstu. Jenom letošní Vánoce si Češi užili nakupování dárků a dárečků online až v šedesáti dvou procentech. Avšak jak už to tak bývá, když se něco masově rozšíří, najdou se podvodníci, kteří toho umí zneužít ve svůj prospěch.
Rostoucí online trh způsobuje větší a dalekosáhlejší podvody, pirátské útoky na naše citlivé informace, hesla k účtům a podobně. Avšak jedná se i o podvodné stránky, které slibují zboží, které však nikdy nedojde, ačkoli si je zaplatíte předem.
· Hackeři a piráti
Existují lidé, kteří se snaží z nás dostat naše peníze za každou cenu, a jsou ve svém oboru velice dobří. Jak se proto orientovat v e-shopech a internetových portálech, aniž byste narazili na někoho, kdo se vás snaží podvést nebo okrást? Napsali jsme zde několik rad a tipů, kterými bychom se měli všichni při nakupování na internet řídit.
1. Nakupujte v ověřených internetových obchodech
Hledejte recenze zákazníků nejenom ohledně zboží, které si skrz portál objednali, ale také jak byli spokojeni s dopravou. Hledejte značku „certifikovaný obchod“. To je záruka fér obchodníka.
2. Srovnávejte ceny
Pokud narazíte na nějakou obzvláště výhodnou nabídku, zboží bude vadné. Také si zkontrolujte, kolik byste za stejný výrobek dali v jiném obchodě pomocí srovnávacích portálů.
3. Nastavte si cenový limit
Dejte si na kartu měsíční limit. Proto i kdyby došlo ke zcizení nebo zneužití karty, nedostanete se přes určitou hranici, kterou si v bance nastavíte.
4. Reklamace
Pročtěte si obchodní podmínky na stránce, zaměřte se na reklamace, možnosti vracení peněz a podobně.
5. Telefonní číslo na banku mějte v kontaktech telefonu
Kdyby se vám náhodou stal nějaký problém, volejte zákaznickou linku.
6. Zahraniční nákupy
Pamatujte, že pokud nechcete platit clo a vyšší DPH, musí být cena balíku do 22 eur, což je asi 650 korun. Pakliže je cena vyšší, zaplatíte jednadvacet procent DPH, a pokud bude cena vyšší než 150 eur, tedy asi 4000 korun, budete muset platit i patnáctiprocentní clo.