Za hypotéky zaplatíme více, ale bude snazší je splatit
Nový zákon o poskytování spotřebitelského úvěru vešel v platnost na konci roku 2016 a upravuje poskytování úvěrů od Nového roku. Z toho důvodu by se spotřebitelé měli připravit na několik podstatných změn, i co se hypoték týče.
– Méně dostupné, ale za vyšší cenu
Tomu se říká výhodná nabídka ve státě ironie. Avšak nevěšme hned hlavu, tento zákon má i svou výhodu. Dá se říci, že hypotéky budou méně dostupné, a čím větší hypotéka, tím menší bude šance, že ji na sebe dostanete. Tyto hypotéky také zdraží svůj úvěr, avšak ten bude o něco jednodušší splatit.
– Jaký má zákon smysl?
Kabinet si od tohoto zákona slibuje zpomalení cen nemovitostí, které v posledním kvartálu narostly do obludných výšin. Na některých místech stoupla cena bytů za několik měsíců až o dvacet procent – například v hlavním městě České republiky nyní neseženete byt pod tři a půl milionu korun, ačkoli ještě loni byste si vystačili s necelými třemi miliony korun.
Co je obsahem zákona o spotřebitelském úvěru pro rok 2017?
Hlavně se jedná o novelu zákona o hypotékách, která zakazuje poskytování až sto procentního úroku. Česká národní banka toto stanovisko vysvětluje tak, že lidé, kteří dostali hypotéku, aniž by měli jakékoli vlastní úspory, se mohou v budoucnosti dostat do těžké finanční situace a splácet hypotéku pro ně může být nemožné. Z toho důvodu bude možné od nového roku poskytovat pouze půjčky klientům, kteří už mají jistou část financí naspořenou.
– Úspory jsou nutné
Z toho důvod bude získání hypotéky obtížnější, jelikož spodní hranice pro získání úvěru u jakékoli banky je minimálně pět procent výšky hypotéky mít už předem naspořeno.
Při půjčce na tři miliony, za které si koupíte byt ve větším městě v klidné čtvrti asi patnáct minut od centra (například v Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Ostravě), budete muset mít naspořeno sto padesát tisíc korun minimálně, aby vám byla hypotéka poskytnuta. Těmto hypotékám se říká tzv. devadesáti pěti procentní.