Jungle Ultra. Amazonský prales na vlastní kůži
Jungle Ultra je 230 kilometrů dlouhý ultra maraton konající se v Peru, rozdělený na pět úseků. Maraton pořádá společnost Beyond the Ultimate (Až nad vrchol), milující dobrodružství a výzvy stejně jako většina závodníků.
Kromě Jungle Ultra tato organizace pořádá ještě další tři ultra maratony:
· Mountain Ultra – Himaláje
· Desert Ultra – Namibijská poušť
· Ice Ultra – Švédsko
Jak vlastně takový ultra maraton probíhá?
Začíná se ve městě Cusco, účastníci dostávají den volna na prohlídku města a zhlédnutí památek. Probíhají registrace účastníků a počáteční kontroly batohů a lékárniček, které musí mít každý z účastníků u sebe.
Následující den se přesunou na startovní pozici, do hor.
Závodníci vyslechnou podrobné bezpečnostní instrukce a povzbuzující proslov. Pro nováčky je ještě před začátkem každé části k dispozici krátký kurz.
Ve vzdálenosti 10-15 kilometrů se nachází kontrolní body. Zde se musí každý ze závodníků ohlásit a podstoupit kontrolu, zda mu nechybí nic z povinného seznamu. Může si zde doplnit zásoby vody a potravin. Platí pravidlo, že každý účastník u sebe musí mít minimálně 2,5 litru vody a potraviny v hodnotě 1500 kalorií. V případě, že někdo kontrolní bod vynechá, hrozí trestný čas či diskvalifikace, totéž platí, pokud si nedoplní léky či zásoby v nejbližším záchytném bodě.
V každém kontrolním bodě je k dispozici tým zdravotníků, pro případ, že by se někdo zranil. Je zde také možnost, nechat si poradit. Jestliže se někdo zraní, může ze závodu odstoupit, musí se však ohlásit v nejbližším stanovišti.
Důležitým pravidlem je také udržování čistoty. Znečišťování trasy či kontrolního stanoviště se trestá trestným časem.
Přestože se závod může jevit nebezpečně, na každého ze závodníků připadá deset zdravotníků, což z něj dělá jeden z nejbezpečnějších ultra maratonů. Navíc díky GPS systému, nehrozí, že by se někdo ztratil.
Na každý úsek je pevně daný čas, závodníci musí daný úsek překonat dřív, než vyprší onen časový limit. Vedou tedy několik bojů najednou, boj s terénem, mezi sebou a navíc i s časem.
První část je sestup. Cesta dolů z hor do pralesa. Ano, jenom sestup. Nicméně schází se po těžce schůdných horských cestách posetých uvolněnými kameny a lemovaných několika strmými svahy. Tolik k rozcvičce na začátek. Naštěstí, mezi jednotlivými úseky je závodníkům dopřán čas na odpočinek.
Druhá část vede napříč amazonským pralesem. V této části mají účastníci první příležitost prohlédnout si panenský prales na vlastní oči. Exotické květy, motýli, kolibříci… Ale také hadi, pavouci, vlhkost, která se v kombinaci s horkem stává nesnesitelnou, bláto a odumřelá vegetace po kolena. Na posledních 10 kilometrů, jsou však vysvobozeni… Aby se ocitli pod palčivým sluncem, jenž z nich vysává zbývající síly.
Třetí část je hodně podobná té druhé. Kombinuje hustou džungli s několika prosluněnými rovinami. Závodníci prochází místy, kde vlhkost dosahuje téměř 100% a neodbytný roj hmyzu se jim stává častým společníkem. Přespává se v malých vesničkách či kempech.
Čtvrtá část nese lstivou přezdívku Přestávka. Zezačátku se jeví poklidně, ale pak přechází v extrém. Zrádné horské cesty, poseté buď klouzavým štěrkem, nebo ještě klouzavějším blátem. Tato část přináší vymknuté kotníky či odřeniny. Pro ty, co jí však překonají, skýtá odměnu v podobě překrásných vodopádů na konci cesty.
Poslední část je ze všech nejdelší a závodníci na ní dostávají prodloužený časový limit. Tentokrát jsou ušetřeni nebezpečných horských cest a vrací se do pralesa. Tam musí přebrodit několikero řek a unavené nohy zápasí se silou vody. Je to však již poslední výzva a náročný závod definitivně končí. Vyčerpaní, ale šťastní se vrací do civilizace, kde je čeká zasloužený odpočinek a pořádná oslava.